پنجشنبه 23 بهمن 1393  01:14 ب.ظ
نوع مطلب: () توسط:بازی های رایانه ای و ویدئویی که با نام Video Games شناخته می شوند. امروزه تقریبا بخش بزرگی از اوقات فراغت همه ی مردم جهان را پر می کنند. چه بر روی کامپیوترهای شخصی و چه بر روی کنسول هایی همچون ایکس باکس و پلی استیشن و حتی موبایل هایی که در همه جا به همراه داریم.
اولین بازی های رایانه ای، اولین بار در سال 1940 ( 1320 شمسی ) و در جهت انجام تحقیقات علمی ساخته شدند، این بازی ها بسیار ساده بودند تا اینکه در سال 1977 ( 1356 شمسی ) کمپانی آتاری، دستگاه آتاری 2600 با آن دسته های خلبانی معروفش را به بازار ارائه کرد و باعث محبوبیت فراگیر بازی های ویدئویی شد. در 1988 کمپانی ژاپنی SEGA با کنسول جدیدش، کیفیت تصاویر بازی ها را افزایش داد. و امروزه شرکت هایی همچون مایکروسافت و سونی، چنان قدرت سخت افزاریی را در اختیار بازی سازان قرار داده اند که گاه به سختی می توان، تفاوتِ بازی و واقعیت را تشخیص داد.
بازی سازی همچنین یکی از سود آورترین صنایع در جهان می باشد و علاوه بر درآمدزایی، وسیله ایست برای اشاعه عقاید، فرهنگ ها و سیاست ها.
تنها در سال 2008، سود حاصل از فروش بازی ها در جهان، چیزی بالغ بر 40 میلیارد دلار بوده، اما در همین زمان، سود حاصل از صنعت فیلم سازی، فقط 27 میلیارد دلار بوده است!  درآمد نفت ایران در سال 91، تنها به 68 میلیارد دلار رسید، درحالیکه در طی همین مدت، درآمد صنعت بازی سازی، بیش از 76 میلیارد دلار بوده است و 4 میلیارد دلار آن نیز، فقط به یک کمپانی، یعنیActivision  ، سازنده سری بازی های Call of Duty اختصاص دارد!
اما آیا این گردش مالی چندین میلیارد دلاری، فقط با هدف سرگرم کردن مردم جهان انجام می شود؟!
دو کشور آمریکا و ژاپن، بزرگترین تولید کنندگان بازی های ویدئویی در جهان می باشند و عقاید فراماسونری، بودایی و ضد خدایی به وفور در اکثر بازی های شان وجود دارد، در حالیکه به راحتی توسط گیمر قابل تشخیص نبوده و به صورت نامحسوس به افکار و درون مخاطب، نفوذ می کنند.

اما کشور ما در برابر این طوفان فرهنگی چه کرده است؟
بنیاد ملی بازی های رایانه ای را در سال 85 و سپس انستیتو و دانشگاه علمی _ کاربردیِ آنرا تاسیس کردیم تا کمکی باشد به رشد بازی سازان ایرانی، ولی پس از گذشت 8 سال، تنها ادعایی که می توانیم داشته باشیم، اول بودن سطح تولیدات مان در سطح کشورهای خاورمیانه، است و برخلاف گزارشاتی که داده می شود، در واقع 90 درصد بازی های تولید شده در کشورمان (از جمله تولیدات اینجانب!)، توان رقابت با نمونه های خارجی را ندارند.
البته بعضی ارگان ها نیز، بودجه های بسیار زیادی را صرف ساخت بازی های سفارشی می کنند که به علت آشنا نبودن مسئولان ناظر بر پروژه ها با مقوله ساخت بازی های ویدئویی، باعث سرکوب خلاقیت بازی ساز و دلزدگی آنها از چنین همکاری هایی می شود.در کنار بازی سازی، ما در زمینه اطلاع رسانی پیرامون بازی های خارجی و ایجاد فرهنگ مناسب بازی کردن نیز مشکل داشته ایم و همواره سعی کرده ایم به جای مشخص کردن نکات مثبت و منفی بازی ها، آنها را کاملا ممنوع کرده یا صددرصد مضر و ناسالم بنامیم.
در حالیکه تاریخ نشان می دهد، شاید ممنوع کردن هر پدیده ای، در کوتاه مدت جلوی آن را بگیرد، اما در طولِ زمان، نتیجه کاملا عکس می دهد و پیامد های بسیار بدتری برای جامعه خواهد داشت.
به جای آن، بهتر است صادقانه، فواید و مضرات انجام بازی های ویدئویی بیان شود و بازی هایی که در تضاد با دین، اخلاق و عرف جامعه ی ما می باشند، به صورت دقیق، ریزبینانه و منطقی، مورد نقد، بررسی و اطلاع رسانی قرار گیرند.  این روش شاید در کوتاه مدت و بصورت ناگهانی جواب لازم را ندهد، اما به تدریج باعث خواهد شد تا جوانانی فرهیخته، آگاه و متفکر داشته باشیم که خود، نگهبان پاکی وجودشان باشند.

بطور کلی برای پیشرفت فرهنگ بازی و بازی سازی نیز، مسئولین کشورمان باید چند برنامه پایه ای را در دستور کار خود قرار دهند:

1.    کار با نرم افزارهای بازی سازی و ارتباط و تعامل با بازی سازان دیگر کشورهای جهان، نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی دارد که حل ریشه ای این مشکل در دستان وزارت آموزش و پرورش است و تنها با شروع تدریس انگلیسی از مقطع ابتدایی، میسر خواهد شد.

2.    برای فروش بازی هایمان در سطح جهانی، باید به جای شعارزدگی، عقاید و فرهنگ مان را در لایه های زیرین بازی و به صورت نامحسوس، در غالب استانداردهای جهانی بازی سازی، عرضه کنیم.

3.    از ساخت بازی های ضعیف با موضوعات قهرمانان و حوادث بزرگ تاریخی مان، بپرهیزیم، زیرا تنها باعث خدشه دار شدن وجهه افتخارات کشورمان خواهیم شد.

4.    آموزش و پرورش می تواند در درس هایی مانند: کار و فن آوری، بخشی را نیز به مقوله بازی ها اختصاص دهد تا دانش آموزان از همان سنین کودکی با فواید و مضرات بازی ها، شیوه ی درست استفاده و نحوه بازی سازی، آشنایی کلی پیدا کنند.

5.    امروزه بازی های کامپیوتری - حرکتی بسیاری وجود دارد که مدارس می توانند در زنگ های ورزش و حتی دیگر دروس، از آنها استفاده نمایند. (این کار هم اکنون در مدارس دیگر کشورهای جهان به کمک کینکت انجام می شود.)

6.    بازی های فکری، درسی و آموزشی، بخش بزرگی از بازی ها را تشکیل می دهند. آموزش و پرورش در این بخش نیز می تواند با آموزش های ساده بازی سازی به معلمان علاقه مند در دوره های ضمن خدمت، نیاز خود در این بخش را هم برطرف سازد.

7.    تاکنون اکثر بازی های ایرانی، همواره تقلیدی بوده اند از نمونه های خارجی و همیشه یک پله عقب تر از آنها. حل این مشکل، نیازمند ایجاد پژوهشکده ای واقعی با بودجه ای مناسب را دارد تا بتوانیم با دستیابی به تکنولوژی هایی برتر (چه سخت افزاری و چه نرم افزاری)، این فاصله را برطرف سازیم.

8.    و سرانجام، از آنجایی که بزرگترین مشکل بازی سازی کشورمان، نبود تجربه و دانش کافی در این زمینه می باشد، تربیت مدرسینی در دانشگاه های معتبر خارجی و بازگرداندن آنها برای تدریس، باید در درجه اول الویت قرار گیرد.

  در واقع علم، فرهنگ و زندگی یک ملت پیشرفت نمی کند، جز با " انتخاب سیاست های درست توسط حاکمان و مسئولان یک جامعه " ، حضرت علی (ع) نیز در این باره در خطبه 34م نهج البلاغه می فرماید:

« از جمله حقوق شما بر منِ زمامدار، این است که خیرخواهی را از شما دریغ ندارم، درآمدهایتان را فراوان سازم و شما را تعلیم دهم تا نادان نمانید و آداب آموزم تا بدانید. »یرزا
دوشنبه 8 آذر 1395 12:59 ق.ظ
اقای فنایی شما یونیتی5رو پیشنهاد میكنید یا یونیتی4.من شنیدم كار با یونیتی 5 راحت تره و خروجی اندروید گرفتن باهاش خیلی سخته اما با یونیتی 4 میشه راحت خروجی اندروید گرفت.پیشنهاد شما
پاسخ . فنائی : فرق خاصی ندارن
رضا
شنبه 6 آذر 1395 09:55 ب.ظ
سلام آقای فنایی.خسته نباشید.ببخشید شما چطور وقتی کارکتر تون رو با ابزار خودکار اونو رنگ کردین؟
پاسخ . فنائی : کاراکتر کاملا در نرم افزار فتوشاپ و با ابزار پن طراحی شده. موفق باشید
امیر
پنجشنبه 27 آبان 1395 07:54 ب.ظ
سلام اقای فنایی ببخشید شما تو مصاحبتون گفتین لپتابتون سوخت.میتوگونم ببپرسم روزی چقدر کار میکردین باهاش که سوخت؟؟که تجربه بشه و من تکرارش نکنم.
پاسخ . فنائی : سلام. سوختن لپتاپ ربطی به میزان کارکردش نداره. موفق باشید
حسام
شنبه 24 مهر 1395 06:01 ب.ظ
اقای فنایی من اگه بخوام لینک دانلود برنامم از بازار رو جای دیگه استفاده کنم باید چی کار کنم؟لطفا کمک کنید.
مثل شما که لینک دانلود رو تو کانال تلگرام گذاشتید
پاسخ . فنائی : به سایت کافه بازار مراجعه کنید
hf
سه شنبه 13 مهر 1395 08:07 ب.ظ
به احتمال زیاد نه آقای فنایی بلکه 100درصد این کار مثل دزدی میمونه.
امیر
دوشنبه 12 مهر 1395 06:30 ب.ظ
ممنون که چشم مارو باز میکنید و مارو از گناه باز میدارید
امیر
دوشنبه 12 مهر 1395 05:28 ب.ظ
اقای فنایی خسته نباشید.
اقا یه سوال شرعی‌.اگه یه بازی مثل دنده دو که پرداخت درون برنامه ای دارن و میشه پول داد و سکه هاشو خرید رو از یه سایت نسخه بی نهایتش رو دانلود کنیم ایراد شرعی داره؟
پاسخ . فنائی : بله دوست عزیز، به احتمال زیاد مشکل داره...
hf
یکشنبه 11 مهر 1395 09:57 ب.ظ
ولی شما حق شکایت دارین.
میتونید از بازار بخواین ورشون دارن.
این نامردیه.
hf
یکشنبه 11 مهر 1395 06:17 ب.ظ
آقای فنایی حتما این کاری که می گم بکنید برید توی بازار و سرچ کنید (بتا) بعد یک بازی میاد که آیکونش عکس یک مرد که گردن بند داره اون رو باز کنید و کل عکس های این بازی رو ببینید.متعجب می شید که از کاراکتر سینا استفاده کردن!!!!
پاسخ . فنائی : از اینجور بازی ها زیادن. موفق باشید
شنبه 10 مهر 1395 08:29 ب.ظ
خروجی چی بگیرم
مهدی
شنبه 10 مهر 1395 08:25 ب.ظ
ببخشید اقای. فنایی دوباره
الان من با ابزار پن نقاشی رو كشیدم حالا خروجی ی
ساسان
شنبه 10 مهر 1395 04:40 ب.ظ
اون قسمت که نوشته Free Aspectباید کدوم گزینه رو انتخاب کنم؟
من همونیم اون پایین سوال کردم گفتی همچین قسمتی ندیدم
پاسخ . فنائی : تا جایی که من یادمه، خروجی اندروید نیازی به همچین تنظیماتی نداره، احتمالا شما بخش ویندوز رو بررسی کردید. ممنون میشم سوالاتتون رو هم توی انجمن های بازی سازی مطرح کنید. موفق باشید.
شنبه 10 مهر 1395 04:32 ب.ظ
ببخشید اقای فنایی من اموزش خوبی رو تو نت درباره فتوشاپ پیدا نکردم.
شما به من بگید فقط تو کدوم قسمت فتوشاپ ابجکت ها رو ساختید
پاسخ . فنائی : با ابزار Pen
شنبه 10 مهر 1395 03:30 ب.ظ
سلام اقای فنایی.ببخشید یه سوال.
من دارم با یونیتی بازی میسازم میشه کمک کنید که تو قسمت گیم تو قسمت اندازه صفحه چی بزنیم که اندازه گوشی ها و تبلت ها باشه؟؟
لطفا کمک کنید.
پاسخ . فنائی : تا حالا همچین تنظیمی ندیدم!
منم
جمعه 9 مهر 1395 06:46 ب.ظ
خیلیییی ممنون
منم
جمعه 9 مهر 1395 02:58 ب.ظ
سلام.خسته نباشید.
ببخشید میخوام کد نویسی جاوا اسکریپت یا سی شارپ یاد بگیرم.میشه سایتی رو معرفی کنید که یاد بده.من هر چی سرچ کردم نتونستم چیز به درد بخوری پیدا کنم.لطفاااا کمک کنید
پاسخ . فنائی : یه اپلیکیشن اندرویدی به اسم Learn java هست که فکر میکنم به دردتون بخوره. موفق باشید
hf
دوشنبه 5 مهر 1395 08:43 ب.ظ
ببخشید شما به روش سینماتیک جاهای اکشن فیلم رو ساختید‌.
hf
یکشنبه 4 مهر 1395 09:59 ب.ظ
شما از کجا بازی سازی رو یاد گرفتید؟

آیا رشته دانشگاهی هم داره؟
کجاست؟
پاسخ . فنائی : فکر نمیکنم در مقطع کارشناسی یا بالاتر وجود داشته باشه. ولی میتونید به راحتی با آموزشهای موجود در اینترنت هر چیزی رو یاد بگیرید. تنها زحمتش یه کم سرچ و تسلط به زبان هست. موفق باشید
امیر
پنجشنبه 1 مهر 1395 10:24 ب.ظ
41148بازی دو بعدیه.
بازی دوبعد فقط محور x (یعنی چپ و راست)و y (یعنی بالا و پایین)داره.
اما بازی سه بعدی محور xوyو z(یعنی جلو و عقب داره)

Madhi-R
پنجشنبه 1 مهر 1395 01:24 ب.ظ
سلام آقای فنائی بازی 41148 یکی از شاهکار صنعت بازی سازی ایران هستش.
ازتون برای ساخت این شاهکار تشکر ویژه میکنم.
خودمم یه گیم میکرم(البته مبتدی) به خودم قول دادم هیچ وقت از این راه کنار نکشم.

یه سوال فنی از شما داشتم.
شما پروژه تون رو توی یونیتی به صورت 2 بعدی ساختید یا 3 بعدی؟؟؟
امیر
دوشنبه 29 شهریور 1395 09:17 ب.ظ
سلام اقای فنایی.من برنامه ای راهنمای تمام اپیزود های بازیتون رو در بازار منتشر کردم با همون شرایط که تو کانالتون گفتید.
نام برنامه:راهنمای تمام اپیزود های بازی۴۱۱۴۸
گروه سازنده : اپکو
لطفا اگه میشه این برنامه رو در کانالتون معرفی کنید ممنون.
مهدی
جمعه 26 شهریور 1395 02:50 ب.ظ
سلام آقای فنایی خسته نباشبد.شما اول طرح ها تونو رو کاغز کشیدین بعد در نرم افزار illustroter بقیه کار هارو انجام دادین و بعد وارد فتو شاپ کردین یا... میشه توضیح بدید.
مهدی
چهارشنبه 24 شهریور 1395 02:49 ب.ظ
سلام اقای فنایی خسته نباشید.ببخشید چجوری با فتوشاپ ابجكت میسازید.من از شما نمیخواهم پاسخم را بدهید(اما اگه بدید كه عالیه)ولی لطفا یك سایت رو معرفی كنید كه یاد بده.
پاسخ . فنائی : هر جور آموزشی بخواهید در اینترنت موجود هست، کافیه یه سرچ خیلی کوچیک توی نت انجام بدید.
بازیساز
یکشنبه 14 شهریور 1395 04:31 ب.ظ
آقای فنائی بنده به حرفتون گوش کردم و یونیتی رو دانلود کردم و گیم میکر رو گذاشتم کنار
ولی یونیتی واقعا نمیفهمی چی داره به چی میشه
گیم میکر خیلی ساده و خوبه ولی یونیتی اعصاب آدمو به هم میریزه...
چیکار کنم؟
پاسخ . فنائی : هر کاری اولش سخته دوست عزیز، بهتره زبانتون رو تقویت کنید و مشکلاتتون رو در سایت خود یونیتی مطرح کنید. ویدئوهای خود سایت اصلی هم بسیار مفید هستن. موفق باشید.
MD
یکشنبه 14 شهریور 1395 04:28 ب.ظ
آقای فنائی اون بازی که برای عمو پورنگ ساخته بودید رو میزارید؟
MD
یکشنبه 14 شهریور 1395 02:23 ق.ظ
آقای فنایی نداشتی فن گیمو بسازیم لااقل عکساشو که ساختیم نگاه کن
8pic.ir/images/e8z2dezrgc9ots7z3299.jpg
------------------------
8pic.ir/images/wdjjamer6vu1v1wi4pyw.jpg
-----------------------
8pic.ir/images/x88ot9vk9s7opneh1p1g.jpg
-------------
ممنون
حمید
شنبه 13 شهریور 1395 01:51 ب.ظ
تروخدا خودتو اپیزود 5 رو بسازید یا بزارید فنگیمشو بسازن
MD
شنبه 13 شهریور 1395 12:36 ق.ظ
با سلام خدمت شما.
آقای فنایی بنده با چند بازیساز دیگه تصمیم گرفتیم که یک فن گیم برای 41148 بسازیم.
و طبق قوانین از شما مجوز میخوایم.
اجازه میدین؟
پاسخ . فنائی : خیر دوست عزیز. موفق باشید.
ابوالفضل
چهارشنبه 10 شهریور 1395 01:45 ب.ظ
سلام آقای فنایی من عاشق بازی های شمام هر روز با دوستان از اپیزود اول تا آخر بازی میکنیم یه سوال چطوری با کانال ایی که این بازی و رایگان میزان برخورد کنیم
ali
شنبه 6 شهریور 1395 02:33 ق.ظ
اولین زبان و مهم ترین برای بازی سازی چیست؟
ممنون میشم اگر جواب بدید❤
پاسخ . فنائی : مطلبی پیرامون بازی سازی در همین بلاگ نوشته شده. مطالعه بفرمائید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 31 تا 60